Ať už jde o klasický marketing nebo ten personální, oba mají něco společného. Snaží se prodat určitý produkt. V případě personálního marketingu se snažíme „prodat“ společnost jako zaměstnavatele, respektive práci na konkrétní pracovní pozici.
Marketéři k tomu však musí mít správné informace. Je důležité zjistit, co jejich zákazníci potřebují, aby jim mohli nabídnout vhodné řešení. Pokud by se jednalo o tradiční marketing, hledali bychom vlastnosti produktu, který uživatelé vyhledávají a nejvíce ocení. A ty bychom komunikovali. My se však na celou situaci koukáme z pohledu personalisty.
Kdo jsou naši zákazníci
Abychom mohli „prodat“ náš produkt, musíme nejprve zjistit, co daný zákazník potřebuje, co hledá. Připomeňme si, že z pohledu personálního marketingu vnímáme 3 hlavní skupiny zákazníků:
Stávající zaměstnanci
Kandidáti - aktivní či pasivní
Bývalí zaměstnanci
Pokud přijde krize, firma potřebuje zejména lidi s takovými schopnostmi, které jí pomohou složité období překonat. Pokud má firma takové lidi mezi svými zaměstnanci, měla by si je hýčkat = udržet si své zákazníky.
Pokud ne, musí začít lovit na trhu práce. Může oslovit kandidáty, kteří jsou na trhu práce k dispozici, nebo se snažit zaujmout ty, kteří momentálně pracují u konkurence. Musí prostě najít nové zákazníky, a to vždy stojí více úsilí (peněz).
Pokud se zaměříme na „krizovou“ situaci, dojde nám jedno: bude se zdražovat. Toho si všímáme již nyní, když se v obchodech zdražují například potraviny. Ale co to znamená v kontextu personálního marketingu?
„Firmy budou snižovat mzdy a škrtat zbytečné benefity.
Firmy začnou snižovat mzdy a rozsah benefitů, ale od lidí budou očekávat stejné výkony jako předtím, možná vyšší. Zaměstnancům se tak změní bilance hodnot.
Budou muset do práce vložit stejné (nebo větší) množství svého času, talentu, energie, ale získají za to menší hodnotu než předtím.
Pro firmy může být současná situace výhodná. S rostoucím počtem nezaměstnaných se společností rozšíří nejistota a lidé se budou snažit udržet si svou práci. I za znevýhodněných podmínek. Ale je to tak fér?
Co zákazníci chtějí
Jisté je jedno: přijít v této špatné době o dobré lidi je problém (a taky ostuda). Firmy proto musí zjistit, jaké složky jejich personálního „produktového“ mixu, tedy nabídky práce, jsou pro jejich zákazníky, tedy zaměstnance, nejdůležitější. Jinak řečeno, musíte vědět, co u vás lidi kromě pravidelné výplaty drží a co je pro ně naopak nepodstatné.
Pokud firma nemá na výběr a musí snížit mzdy, měla by nejprve udělat průzkum a zjistit, čeho dalšího si její zaměstnanci cení. A podle toho se rozhodnout, jak svůj „produktový“ mix přenastavit, aby bylo možné ušetřit a přitom udržet pro zaměstnance vnímanou hodnotu na takové výši, aby jim nadále stálo za to pracovat ve vaší společnosti.
Smysl práce, prostředí, rozvoj, peníze, vedení, kultura… To vše vytváří pro zaměstnance určitou hodnotu. Jsou to důvody, kvůli kterým lidé pracují ve vaší firmě. A právě nefinanční aktivity je třeba posílit, aby zaměstnanci získali pocit, že se jim firma snaží ztrátu vynahradit.
Proto je důležité naslouchat „hlasu lidu“. Zlepšíte-li něco, co má podle vás význam, ale pro vaše zaměstnance je to nepodstatné, situaci nezlepšíte, spíš naopak. Lidé si řeknou „vždyť oni vůbec neví, co my potřebujeme“.
Buďte proto důkladní. Pokud musíte něco vzít, posilte to, na čem lidem hodně záleží a pro vaši firmu to není finančně náročné. Snažte se udržet hodnotu, kterou zaměstnanci vnímají.
Všechny změny v horších časech a jejich komunikace zaměstnancům jsou vždy v rukou lídrů. Osobní kontakt a komunikaci nic nenahradí. Existují různé marketingové nástroje, které vám v této době mohou pomoci.
Jaké marketingové nástroje použít
1. Setkávání s managementem
Mluvte k lidem, mluvte s lidmi. Jděte za nimi a řekněte jim, jak to je. Nebojte se mluvit o tom, co je nepříjemné. Řekněte jim pravdu. I špatná zpráva je pro lidi lepší, než žádná. Nevytvářejí se tak domněnky.
Snažte se lidi motivovat a sdílejte s nimi vaši vizi. Ideálně vizuálně, formou prezentace (v krizi bereme na milost i Power Point).
„V krizi se ukáže, kdo je manager a kdo je lídr.“
2. Průzkumy mezi zaměstnanci
Máte-li tu příležitost, jděte mezi lidi a povídejte si. Zjišťujte, co je trápí, jaké mají obavy, co by je případně uklidnilo nebo motivovalo. Neschovávejte se za dotazníky. Jedině tak se dozvíte skutečné a aktuální informace. Až poté využijte, pokud uznáte za vhodné, tradiční dotazníkový průzkum.
3. Nástěnky a plakáty
Ano, i v roce 2020 hrají nástěnky důležitou roli. Nejde o nákladné věci. Jednoduché plakáty vám pomohou připomenou hlavní myšlenky, například právě o setkání s vedením společnosti.
Vytvořte kreativní nástěnku pomocí kombinace fotek a důležitých informací. Vytiskněte pár pozitivních či motivačních citátů a vyvěste po kanceláři – ale nepřehánějte to.
4. Interní newslettery
Mnoho programů na rozesílání e-mailů je dnes zdarma či za menší poplatek. Na rozdíl od klasického rozesílání e-mailu způsobem all@… můžete dát těmto hromadným e-mailům firemní vizuální identitu prostřednictví loga, barev, písma.
Bonusem jsou statistické nástroje, které vám poskytnou přehled, kolik lidí e-mail skutečně otevřelo a případně kliklo na vložené odkazy. Nezapomeňte ale na kolegy, kteří jsou offline. Pošlete jim newsletter v tištěné formě. I kdybyste jej měli tvořit ve Wordu. (Na úpravu obrázků můžete využívat jednoduchý nástroj Canva).
5. Blogujte
Pište články, zprávy, reportáže. Nemusíte být špičkový copywriter, abyste napsali jednoduchý článek na firemní blog. Nebojte se zmínit, co vše děláte ve firmě pro své zaměstnance a jak je podporujete. Najděte si čas na firemní Facebook, LinkedIn. Ukažte lidem, jak pomáháte, jaká opatření děláte a jak se chováte k zaměstnancům.
Jak jsme dali tvář jednomu z největších nakladatelství
Jak jsme pomohli společnosti Albatros Media pracovat na značce zaměstnavatele? Tato aktivita měla vždy silnou podporu vedení a firma se zajímá o zaměstnance.
Naším cílem bylo udržet stávající zaměstnance, posílit jejich sounáležitost a také zaujmout nové kolegy.
6. Firemní časopisy
Firmy často považují časopisy za zbytné. Jakmile se objeví problémy, časopisy jsou první, které škrtají z rozpočtu. To je však pro zaměstnance špatný signál. Firma jim bere něco, co většinou považují za důležitou součást svého pracovního života.
Firemní časopis je důležitým nástrojem interní komunikace a nemusí být natolik nákladný. Pokud musíte ušetřit, zachovejte alespoň novinový či letákový formát. Ukažte lidem, že sice šetříte, ale jejich firemní „Blesk“ jim vzít nechcete.
7. Natočte video
Můžete začít třeba právě diskuzí šéfa se zaměstnanci z bodu 1. Ne každé video musí být vytvořeno profesionálně. Naopak, lidé jsou, díky Facebooku či Youtube zvyklí na amatérskou tvorbu. Vezměte jakoukoli kameru, klidně mobil a natočte video s vedením či HR personálem. Bude to velmi autentické a věrohodné.
8. Firemní akce
Všimli jste si, že na konci každého amerického animáku je velká párty? Má to svůj důvod. Jsme vesměs společenští tvorové a rádi společně slavíme cokoliv (třeba pátek). Udělejte něco jednoduchého. I v těch nejtěžších dobách je potřeba se potkat a vzájemně se podpořit.
Místo drahých rautů udělejte kotel guláše. Pokud jste menší tým, vyzvěte kolegy, ať každý přineste něco z vlastní produkce (švestičky z vlastní zahrádky).
Shrnutí
Co dodat? Nepřestávejte komunikovat. Jak stále dokola opakujeme na našich workshopech, komunikovat znamená dávat, poskytovat, propůjčovat, sdílet něco hodnotného, prostě a jednoduše spolupracovat. A spolupráce je přece to, proč jako společnost existujete.
Najděte si čas na vaše lidi a potvrďte jim, že jste pro ně pořád ten pravý zaměstnavatel.
A jak vy bojujete s angažovaností zaměstnanců a případným náborem v této době?
Starám se o sociální sítě, komunikaci a SEO pro MenSeek. Ve volném čase ráda zajdu do posilovny, kreslím, cestuji, čtu naučné knihy, poslouchám hudbu nebo si zahraji hru.