Inovace jsou nezbytné pro úspěch každé společnosti, ale odpovědnost za vytváření nových nápadů nemůže spadnout jen na jednu osobu. Je potřeba do toho zapojit celý tým a podívat se tak na situaci z více stran.
Ve své firmě máte vše, co potřebujete ke skvělým nápadům. Kde? No přece u vašich zaměstnanců.
Každý den se setkávají se situacemi, které si nemusíte při vymýšlení inovací uvědomit. Přitom právě v nich jsou největší příležitosti pro další růst.
1. Ignorujte tituly a nechte každého sdílet nápady
Řiďte se slovy: nech svůj titul za dveřmi. Kdykoli má váš tým schůzku, zapomeňte na to, kdo je nadřízený. Všichni jste na stejné úrovni a máte právo vyjádřit svůj názor či nápad. Dejte lidem najevo, že co řeknou na poradě, tam také zůstane.
Vytvořte jim příjemnou atmosféru a pocit bezpečí, při kterém se můžou vyjádřit.
Při schůzce dejte prostor všem. To umožňuje rozmanitou škálu názorů, nápadů a perspektiv. Stážista může mít skvělý nápad, ale může se bát ho nabídnout. Umožníte jim mít důvěru ve svůj nápad.
2. Mějte v týmu člověka za každé oddělení
Při sestavování týmu pro inovaci buďte rozmanití. Pokuste se za každé oddělení přizvat alespoň jednoho člověka. Pokud složíte tým pouze z marketingu nebo personalistů, nikdy nedosáhnete dokonalého výsledku.
Každé oddělení má svůj omezený pohled na věc, který je potřeba rozšířit o zkušenosti a názory těch, kteří pracují s jinými technologiemi.
Pojďme se podívat na příklad z praxe:
V roce 2018 jsme navázali spolupráci se společností Ball. Ačkoliv tuto společnost pravděpodobně neznáte, její výrobky můžete potkat každý den. Firma se totiž specializuje na výrobu protlačovaných hliníkových pouzder. Jinak řečeno hliníkových plechovek, které najdou využití v kosmetickém průmyslu jako obaly na parfémy, laky na vlasy, pěny na holení a podobně.
Smyslem naší spolupráce byl EB, konkrétně zlepšení v oblasti interní komunikace a také zviditelnění firmy / značky v regionu středních Čech, konkrétně na Kolínsku.
- Na počátku spolupráce byl tradičně sběr důležitých informací formou interního průzkumu. Setkali jsme se se zaměstnanci různých oddělení a profesí a získali tak vhled do jejich každodenní situace.
- Následovaly kreativní workshopy. Nejprve jsme dali dohromady projektový tým. Kromě nás z agentury tvořili většinu týmu lidé z Ballu.
- Zastoupeny byly tyto profese: HR manažerka, náborová specialistka, asistentka GŘ, manažer výroby, směnový mistr, vedoucí zákaznického servisu. Sám generální ředitel se našich setkání účastnil nahodile nebo na pozvání v případě, kdy jsme potřebovali prodiskutovat zásadní věci nebo návrhy.
- Díky této různorodosti nebyla na našich setkání nouze o zajímavé nápady a také občas i vášnivé diskuze. Nové návrhy se také snáze zaváděly do praxe, protože byly společným dílem, nikoliv pouze dílem agentury a HR oddělení.
Proto zkombinujte lidi z marketingu, výroby, administrativy, HR, logistiky – díky tomu získáte spoustu zajímavých zkušeností a návrhů, jak usnadnit například komunikaci mezi nimi.
Anebo zjistíte, že by procesu ve skladu pomohlo přemístění pár stolů, které ztěžují a zpomalují práci.
3. Zeptejte se: „Co kdyby?“
„Co kdyby“, známý způsob myšlení, který popsala nejedna kniha. Co kdybyste vzali velký černý fix, pověsili tabuli na stěnu kanceláře a napsali „co kdyby“? Pod tím můžete nechat fix, aby mohl kdokoli zapsat svůj nápad.
Pod hodinami, v jídelně, vedle okna nebo v blízkosti kávovaru. To jsou dobrá místa pro zveřejnění otázky. Tu navíc můžete přizpůsobit danému oddělení. Proces je velmi jednoduchý a nic vás nestojí.
Dejte jim několik připomínek, aby přemýšleli novým směrem. To uděláte tak, že položíte otázku přímo před ně. Brzy tak začnou uvažovat na denní bázi a vaše firma může těžit z výsledků.
Zjistěte, co vaši lidé skutečně potřebují
Podívejte se na svět očima uživatelů, pro které chcete vytvořit nové řešení.
Nestavějte pouze na domněnkách a intuici. Rozhodujte se na základě kvalitních informací a nápadů vašich zaměstnanců.
4. Ptejte se na konkrétní proces při práci
Požádejte svůj tým, aby přišel s novými nápady v konkrétní oblasti vašeho podnikání, nikoli ve vašem podnikání jako celku.
Můžete se zaměřit třeba na administrativu, logistiku nebo práci ve výrobě.
Zeptejte se například na způsoby, jak zlepšit konkrétní pracovní proces nebo snížit náklady na konkrétní službu. Zaměstnanci tak získají představu, o co se má jednat a lépe si vybaví všechny situace a jejich řešení.
5. Neexistuje špatný nápad
Nikdy se nesmějte nápadu. Potupíte tím svého člověka a dáte mu do hlavy blok. Další nápad už nepoví a vám tak může uniknout jedinečná příležitost. Pamatujte, nikdy nevíte, jaké slovo vzbudí v druhém geniální myšlenku.
V okamžiku, kdy zaměstnance odsoudíte kvůli jeho nápadům, přestane vám je říkat. Vytvořte proto místo, kde neexistují špatné myšlenky. Jsou jen ty, které se buďto použijí, nepoužijí anebo navedou k dalšímu nápadu.
„Vždy byste měli odměňovat lidi za jejich nápady a podněty, i když s nimi nesouhlasíte.“ Nikdy nereagujte na nápad negativním způsobem, vždy si návrhu važte a pokud budete muset, s úctou nesouhlaste.
Když někdo sdílí dobrý nápad, sdílejte to se zbytkem týmu. To motivuje osobu, která nápad vyslovila a zároveň inspiruje ostatní, aby se podělili o ty své.
6. Naslouchejte těm, kteří u vás pracují
Vracíme se k podstatě celého podnikání – vaši zaměstnanci. Právě díky nim mohou procesy ve vaší firmě fungovat. A oni jsou ti, kteří se denně setkávají s různými nástrahami a problémy.
Možná, že u nich najdete ty pravé odpovědi. Choďte mezi lidi a ptejte se jich:
-
„Jaká činnost zabere nejvíce času při práci?“
-
„Co by se dalo nahradit automatickou činností či strojem?“
-
„Jaký je tu největší problém?“
-
„Co potřebujete, abyste mohli efektivněji vykonávat práci?“
-
„Je něco, co by se dalo vylepšit?“
-
„Jak se dnes cítíte při práci?“
… a takhle se můžete ptát a získávat zpětnou vazbu. Ta pro vás bude základem pro nové nápady. Otázky se nebojte přizpůsobit dle pracovní pozice a místa výkonu. Každé oddělení si zaslouží jinou inovaci, a i z malé inovace může vzniknout nápad na něco většího.
Pokud nemáte čas na pravidelné chození mezi lidi, pokuste se vyhradit alespoň jeden den, nebo si na to najměte agenturu. Lidé se lépe otevřou cizím lidem, jelikož se s nimi nebojí mluvit o problémech. Nehrozí jim vyhození z práce, pokud je vše anonymní.
Další možností je posílání dotazníků, ale ty nejsou natolik efektivní. Lidé se naučili na podobné věci odpovídat automaticky. Považují to za ztrátu času a zbytečné problémy.
Starám se o sociální sítě, komunikaci a SEO pro MenSeek. Ve volném čase ráda zajdu do posilovny, kreslím, cestuji, čtu naučné knihy, poslouchám hudbu nebo si zahraji hru.