Kariérní stránky představují bránu do srdce vaší firmy. Pokud navíc podnikáte ve specializovaném, neznámém či okrajovém oboru, mohou být tyto stránky pro případného uchazeče o práci naprosto první setkání s vaší firmou. Je tedy velmi důležité zanechat jen ten nejlepší dojem a hlavně jasně a srozumitelně komunikovat volné pracovní pozice.
Pojďme si ukázat pár zdařilých příkladů kariérních webů a vysvětlit si, proč jsou tak povedené.
Square je americká firma IT vyvíjející online nástroje a aplikace pro mobilní zařízení. Její stránky jsou esencí všech dobrých postupů, které byste měli aplikovat při tvorbě vlastních kariérních webů. Na zaujetí a přesvědčení potenciálního uchazeče máte jen krátký časový úsek, jinak si udělá o vaší firmě svůj vlastní obrázek. A tuto chvíli musíte využít na maximum, aby jeho první dojem byl ten nejlepší možný.
Základem kariérního webu jsou krátké, výstižné a přitažlivé motivační texty. Natolik krátké, že je přečte do jedné minuty. Nemusí obsahovat podstatné informace, k těm se dostaneme později, slouží pouze k motivaci popř. k objasnění toho, čím se vaše firma zabývá. Těmto textům by měla zdatně sekundovat kvalitní obrazová příloha. Jste dynamická mladá firma s bohatým sociálním programem pro zaměstnance? Jste jediný výrobce bambusového nábytku ve Zlínském kraji? Toto jsou například fakta, která by měla být zmíněna v první vlně. Zaujali jsme tedy uchazeče a ten pokračuje dál, ideálně scrolluje níže po stránce.
V druhé vlně by měly přijít podrobnější informace. Opět ve zkrácené, zjednodušené a přitažlivé podobě. Namixujte podstatná fakta pro uchazeče se zábavnými skutečnostmi, které zlidští váš obraz jako zaměstnavatele a dají nováčkům najevo, že jste skvělý pracovní tým. Poskytujete pět týdnů dovolené, neprovozujete pevnou pracovní dobu a máte pingpongový stůl v každé kanceláři? Pochlubte se tím. Nebojte se také zapojit doporučení přímo od vašich zaměstnanců jako to udělali třeba v Gooddata. Uchazeč si tedy nyní uvědomuje, že jste skvělá firma, ve které by rozhodně mohl pracovat a chce znát všechny detaily a vidět volné pracovní pozice. Ty mohou být opět níže na kariérních stránkách. Pokud pro inzerování, seznam a detaily pozic využíváte pracovní portál nebo podstránku, tak by k těmto informacím měl vést jasný a srozumitelný odkaz, například výrazný button „Volné pracovní pozice“ apod.
Některé weby první a druhou část spojují dohromady, zde ale musí být vaše zkrácená prezentace o to působivější.
Nyní se konečně dostáváme ke třetí části, detailnímu seznamu volných pracovních míst. V případě, že jste menší firma jen s několika zaměstnanci, doporučuji krátký přehled s názvy pozic zobrazovat rovnou, jako například na webu Kickstarteru. Pokud je vaše firma mezinárodní korporací s desítkami volných pracovních pozic na různých místech po světě, pak není od věci využívat inteligentního filtrovacího a vyhledávacího systému. Popřípadě zakomponujte možnosti volby už přímo do prezentace vaší firmy, jako to udělal Twitter.
Každopádně se vždy snažte o maximální přehlednost a jednoduchost. Váš budoucí zaměstnanec by neměl svoje hledání vzdát v posledním kroku, protože se v záplavě pozic pojmenovaných velmi vágně jako ,,Senior projektový manažer“ s obdobně vágním popisem náplně práce nedokáže zorientovat. Nepřicházejte zbytečně o skvělé zaměstnance jenom proto, že nedokázali snadno najít potřebné informace.
A malé doporučení na závěr. Kariérní stránky by měly být plně responzivní. Mnoho uchazečů si je bude prohlížet na svém telefonu při cestě domů z práce, třeba po nespravedlivém pokárání od svého šéfa nebo už zase bez výplaty. Využijte jejich frustraci a dejte jim lepší práci jako první :-).
Baví mě spojovat lidi, kteří k sobě patří, podporovat jejich spolupráci a inspirovat v hledání nových řešení. Firmám pomáhám vytvářet atraktivní značku zaměstnavatele. Zajímám se o designové myšlení, lean přístupy a agilní marketing. Můžete mě také potkat jako lektora na našich workshopech.