Začíná to náborem
Základem prosperující firmy je vybrat ty správné lidi. Pokud se vám podaří zaměstnat dobré zaměstnance, o dost snáze budete zvládat jejich motivaci, angažovanost a udržení. Při náboru sledujte zejména tyto rysy.
- Nadšení – přijímejte lidi, kteří jsou nadšení pro svojí práci a pro svůj obor. Je u nich o hodně větší pravděpodobnost, že budou angažovaní a motivovaní dlouhodobě. Budou mít chuť se učit novým věcem a pomoci vaší firmě růst.
- Pracovní morálka – pracovníci s vysokou pracovní morálkou, kteří se na překážky dívají jako na výzvy a ne překážky, jsou těmi pravými.
- Bezúhonnost – zaměstnanec může mít nejvyšší motivaci na světě, ale bez solidní reputace to přece nemůžete ocenit.
- Odolnost – bez schopnosti poučit se z vlastních chyb se motivace a angažovanost za chvíli vytratí. Snažte se vybírat osoby, které jsou ochotné naslouchat a výtky ohledně práce si neberou příliš osobně. Snažte se jim vysvětlit, že zlepšením pomáhají nejen vám, ale především sobě.
- Pozitivní energie – zaměstnávejte lidi s pozitivním přístupem a schopností čelit měnícímu se prostředí. Taková je doba.
Lídři jsou vaši klíčoví hráči
Zaměstnat skvělé lidi je jedna věc, udržet si je u sebe je už věc druhá. K (ne)spokojenosti nejčastěji přispívají jejich nadřízení – lídři. Existují tři klíčové faktory, kterými by měli lídři disponovat.
1. Lídři jsou důvěryhodní. Lídři musí být konzistentní ve svém názoru a musí umět vzbudit důvěru u svých zaměstnanců. Jsou to osoby, za kterými může zaměstnanec přijít a přiznat svou chybu či poprosit o radu.
2. Lídři neustále posouvají tým dopředu. Oni jsou ti, kteří by měli svým kolegům neustále připomínat proč jsou důležití v týmu a jaká je vize firmy.
3. Lídři jsou motivátory. Měli by překypovat pozitivní energií a měl by z nich vyzařovat postoj, že „všechno je možné“.
„Zaměstnat skvělé lidi je jedna věc, udržet si je, to už je věc druhá.“
Jak motivovat zaměstnance?
Správní lidé na správných místech a všechno je najednou správně udělané. Krása se na to dívat.
Firma se vyvíjí, prosperuje, neustále inovuje a je schopná se přizpůsobit podmínkám trhu. Vybrali jste ty pravé. Nejsou lídry pouze na papíru, ale i ve skutečnosti. Co víc?
1. Dodržujte své slovo. Pokud chcete aby byli vaši zaměstnanci motivovaní, musíte dodržet minimálně zaměstnanecké standarty – solidní výška platu, zaměstnanecké benefity a bezpečnost práce.
2. Nepoužívejte strach jako nástroj motivace. Pokud vaši zaměstnanci pracují pod výhružkami, udělají jen nutné minimum a nemůžete od nich čekat žádné vynaložení úsilí navíc.
3. Dejte prostor jejich kreativitě. Není žádným tajemstvím, že peníze jsou hlavním motivátorem. Je důležité, aby lidé cítili, že mají prostor na kreativitu při práci na svých projektech. Pokud to jejich náplň nepovoluje, zapojte je občas do netradiční aktivity. Může to být například plánování teambuildingových aktivit.
4. Prověřte je! Je dokázané, že společným rysem zaměstnanců, kteří jsou nejvíc žádaní, je jejich touha překonávat překážky, překonávat sebe sama a učit se stále novým věcem. Poskytněte vašim zaměstnancům pocit z překonání sebe samých přímo v práci!
5. Slevte ze svých pravidel. Není dobré zaměstnance zahrnout příliš velkým množstvím pravidel. Působí to na ně svazujícím dojmem. Samozřejmě, že pravidla jsou potřebná, ale měli byste se soustředit jen na ty nevyhnutelná.
Závěrem
Bez ohledu na to, jestli máte v týmu extroverty nebo introverty, kreativce nebo systematiky, jejich správným vedením můžete značně zvýšit jejich angažovanost a motivovanost.
Hlavní rozdíl mezi úspěšnými firmami a neúspěšnými firmami je v lidech. Tak směle do toho!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Napište nám nebo okomentujte tento článek, děkujeme.
Oblasť personalistiky mi už počas môjho štúdia bola veľmi blízkou. Istú dobu som pracovala na pozícii asistentky personálneho oddelenia, kde som mala možnosť nahliadnuť na celú problematiku zblízka. Následne som začala pracovať pre agentúru MenSeek s.r.o., kde zastávam pozíciu marketingovej špecialistky a lektorky nášho kurzu pre personalistov Personální marketing v praxi.